Svet-Stranek.cz
Malá prezentace mého VELKÉHO koníčka.
Jirka automodely 1:18

ETS - Electric Train Systems:Malá prezentace mého VELKÉHO koníčka.

ETS - Electric Train Systems

ETS - Electric Train Systems
Český výrobce elektrických plechových vláčků velikosti "0"


ETSa


Při čtení následujících řádků si možná někteří řeknete – 
„Ten člověk se snad zbláznil, celou dobu tady píše jaký je fanda do automobilového sportu a teď vláčky.“ 
Myslím, že ne :-)
Vše, totiž souvisí se vším. Určitě to platí i u modelářství, či sběratelství a je také možné, že se naše životy pohybují v kruzích, aniž bychom to vnímali… 

Všechno začalo někdy v padesátých létech minulého století, když můj děda koupil mé mamce „elektrický plechový vláček“. Vypadá to asi zvláštně, ale je to tak. Podle vyprávění se záhy pokazil a zůstal v krabici až do druhé poloviny šedesátých let, kdy neunikl mým očím. Bohužel, jak už to v podobných případech bývá, mé malé ručičky "rozebraly" jeden vagónek po druhém, pak „uhlák“ a nakonec i mašinku. Pokud si pamatuji, odděloval jsem i pražce od kolejnic. Proč mi to rodiče dovolili, neumí vysvětlit dodnes. Torzo lokomotivy spočívá v betonových základech naší garáže… 

První Vánoce, na které si vzpomínám, jsou ty z roku 1970. Asi proto, že pod Vánočním stromečkem jezdil „elektrický vláček“ :-). Byl to „startovní set velikosti TT“ – čtyřkolová parní lokomotiva, dva zelené osobní vagónky, koleje ve tvaru kruhu a ovladač napájen plochými bateriemi. 
Od té doby mám takovou představu, že k Vánocům patří i elektrický vláček. 
Během následujících let přibývaly nějaké ty vagónky, koleje atd. 
Samozřejmě, už tehdy mé dětské srdíčko tlouklo rytmem automobilových závodů (o tom se krátce zmiňuji – ZDE), ale vláčky, to bylo modelářství a kutilství (postupně na starém stole vznikal „panel TT“)…

V létě 1976, za našetřené penízky přibyla autodráha ITES EUROPA CUP. Měla šedou barvu a tvar "osmičky". Bohužel, autodráha byla velkým zklamáním. Více nefungovala, než abychom na ní s kamarády závodili. Kdo jste ji měli, jistě si vzpomínáte na nikdy nekončící trable s ovládači atd. Snad jediné plus, které tato autodráha měla, bylo to, že pod mýma rukama vznikaly vlastní papírové karosérie na původní autodráhové podvozky. S nimi závodila možná polovina kluků z naší vesnice, tedy pokud i jim zrovna autodráha jezdila. 
Pro mé tehdejší modelářské ambice tu naštěstí zbývalo „TéTečko“. S ukončením základní školní docházky padlo rozhodnutí, „postavím si opravdu velký železniční panel v měřítku TT“. 
K tomu už ale nedošlo… 

Na učilišti, kam jsem nastoupil, právě vznikal automodelářský klub zaměřený na vývoj a výrobu RC automodelů.
"To je přesně to, co chci dělat" - vymýšlet, konstruovat, stavět modely závodních aut a pak s nimi i závodit!!! Kdo tuto dobu zažil, zajisté ví, jak složité bylo dostat se ke kvalitní elektronice, která tyto modely ovládala. Že k tomu patřilo i vynaložení nemalých finančních prostředků, snad ani nemusím popisovat. Takže, mé do té doby oblíbené "TeTečko" bylo prodáno. Dlužno dodat, že z dnešního pohledu za směšný peníz. I autodráha vzala za své. 
Vláčky ale zůstaly ukryty někde hluboko v mé mysli… 

O Vánočních svátcích 2018 jsem náhodně shlédl film „Přání k mání“. V něm jezdil krásný elektrický vláček tažený červenou „parní“ lokomotivou. Zajímalo mě, co že to byl za vláček v onom filmu? 
Začalo hledání, ukončené velmi milým překvapením - firma, která tyto krásné „plechové elektrické vláčky“ vyrábí je z České republiky a sídlí v Praze. Jmenuje se ETS - Electric Train Systems

145_b_z1

Onu firmu jsem tehdy kontaktoval, abych si zjistil základní informace. Potěšila mě jejich velká vstřícnost a snaha zodpovědět všechny mé dotazy. Tehdy jsem však koupi „vláčku“ odložil… 

Náš nejstarší vnuk je nyní ve věku, kdy já dostal svůj první elektrický vláček od "Ježíška"...

Prozradím, balíček už je nějaký ten den doma. Z toho vyplývá, že letos bude u nás pod Vánočním stromečkem jezdit plechový elektrický vláček ETS. 
Nikdy jsem ony vláčky neviděl "naživo“, takže mé rozhodování vycházelo pouze z fotografií a pár videi. Jak by řekla moje babička, "kupuješ kočku v měchu“ :-).
Vybalení jednotlivých vagónku, lokomotivy atd, se však stalo velmi milým překvapením. Poprvé jsem výrobky "ETS" držel v ruce a ve všech ohledech v kladném slova smyslu předčily moje náročné očekávání. Všechno čistě vypracováno, zkrátka maximální spokojenost. 
Je to plechový vláček, odpadá zde tedy porovnávání s originálními vlaky, jak to dělávám u modelů automobilů 1:18. K těm to je hezký protipól, jen čirá radost z krásně a čistě vyrobených funkčních modelů. Jedním slovem „relax“, obzvláště v této, řekněme zvláštní době. 

Když si otevřete www stránky firmy ETS, tak zjistíte, že nevyrábějí jen celé vláčky, ale i spoustu různých konstrukčních dílů, které si můžete u nich zakoupit. Díky tomu máte možnost, si vyrobit třeba i vlastní mašinky či vagonky. Jsem opravdu rád, že i u nás je takováto firma. 

Mimochodem, je to už třicet let, co firma ETS - ELECTRIC TRAIN SYSTEMS uvádí na trh ony krásné plechové elektrické vláčky.

Závěrem jen dodám, že asi v každém chlapovi se skrývá malý kluk, který má rád vláčky. 
Já nemám problém to přiznat. 


Tak šťastné a veselé 2021 :-)

Vánoce - 2021a kopie

Vánoce 2022ee

IMG_9991 kopie

ETS


  014

 © 2009-2025 Jirka automodely 1:18


návštěvníků stránky
celkem364 114
tento týden399
dnes50