Svet-Stranek.cz
Malá prezentace mého VELKÉHO koníčka.
Jirka automodely 1:18

Le Mans ’66 - film:Malá prezentace mého VELKÉHO koníčka.

Le Mans ’66 - film

Historie se po bezmála půl století opakuje.


V následujícím textu prezentuji pouze svůj vlastní názor, neovlivněný nikým a ničím jiným. Samozřejmě s ním nemusíte souhlasit.

Za celou dobu, co existuje filmový průmysl, bylo natočeno několik desítek hraných filmu, v nichž se objevuji automobilové závody. 

Těch, ve kterých ony závody hrají, dá se říci hlavní roli a stojí za povšimnutí, je již podstatně méně. 
Pokud pominu snímky jako je "Vítězství" s Paulem Newmanen, "Bouřlivé dny" s Tomem Cruisem, či filmově ztvárněny román Ericha Maria Remarqua -  "Nebe nezná vyvolených", do podoby "Bobby Deerfielda" s Al Pacinem v hlavní roli, zůstávají mi čtyři. Tedy "do nedávna" dva.

001  002  Poster 
undefined 								Bobby 
Deerfield
               
O těchto prvních dvou se krátce zmiňuji ZDE, ale pro připomenutí -

 002
V roce 1966 vznikl hraný film Grand Prix z prostředí tehdejší Formule 1. O pět let později (1971) se v bolestech zrodil dnes již kultovní snímek LeMans se Stevem McQueenem, jehož podstatná část se odehrává během čtyřiadvacetihodinového závodu stejného jména. Oba dva filmy mají společné to, že jsou sice natočeny na reálných místech, chcete li na opravdových závodních okruzích doby, ve kterých vznikly, ale jejich příběhy jsou fiktivní.


Po bezmála půlstoletí od oné doby měl premiéru snímek, opět z prostředí Formule 1 "Rivalové". Tentokrát ale režisér Ron Howard natočil film, který se opírá o skutečné události. Děj nás přivádí do sedmdesátých let minulého století a ukazuje, že i s naprosto odlišnými lidskými povahami se dá dojít ke stejnému cíli, v tomto případě mistrovskému titulu ve Formuli 1. Jeho hlavní hrdinové jsou Niki Lauda v podání Daniela Brühla a James Hunt, kterého ztvárnil Chris Hemsworth. Ve filmu působí jako velcí "rivalové", ale ve skutečnosti byli i dobrými kamarády. Samozřejmě, ti kdo znají onen "zlatý věk F1, kdy sex byl bezpečný, ale závodění nebezpečné", v něm nalézají ať už technické, či příběhové nepřesnosti, dokonce si troufám říci, že v některých případech i mylné informace. Tím v žádném případě, ale nekritizuji film jako takový. Právě naopak zde musím napsat, že se mi onen film velice líbí a obdivuji, jak se do něj tvůrcům podařilo zcela nenásilně vložit originální záběry skutečných závodu, aniž by tím narušili soudržnost "hraného filmu".
 
006

A nyní se konečně dostávám k tomu, co píší nahoře -
 
"Historie se po bezmála půl století opakuje".

Jestliže na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století dělilo natočení filmu o Formuli 1 a LeMans pět let (1966 a 1971), nyní je to podobné. 
Po 47 letech od natočení "Grand Prix" byl v roce 2013 uveden film "Rivalové" a nyní o šest roků později má premiéru (listopad 2019) film Jamese Mangolda "LeMans ’66". 
To je podobnost. Půl století nic a teď tohle :-).

Jaký onen nejnovější film o automobilových závodech a lidech kolem nich tedy je?
 
007

Úvodem je potřeba napsat, že tento film není pouze o závodě na okruhu LaSarthe, k čemuž může klamně navádět jeho název a není to ani remake původního "LeMans". 
Originální název zní "Ford v Ferrari". V mnoha zemích musel být ale změněn, proto tedy LeMans ’66, což já nepovažuji za zcela šťastné, i když právě tímto závodem onen film dá se říci, vrcholí. 
Také "Podle skutečného příběhu Ford versus Ferrari", by filmu více slušelo "Inspirováno skutečnými událostmi".

Děj filmu nás zavede do první poloviny šedesátých let minulého století, kdy se nepodaří automobilce Ford koupit finančně potácející se Ferrari. Ford se proto rozhodne, že jako odplatu za nezdařilý obchod porazí Ferrariho v jednom z nejslavnějších automobilových závodů, kde poslední roky právě vozy Ferrari vyhrávají, tedy ve čtyřiadvacetihodinovce na okruhu LaSarthe. Tuto historii pravděpodobně fandové motorsportu znají. Jak je tedy ztvárněna v onom filmu?
Není to dobový dokument, ale hraný film a tak se na něj musíme dívat. Mě osobně se film líbí, a líbí se i mé ženě, což je dobře :-).
Když pominu technické i dobové nepřesnosti, tak jako v "Rivalech", což musím, protože je to "hraný film", tak jde všechno dobře, až do okamžiku, kdy se začne "závodit v LeMans". Onu část filmu nějak neumím vstřebat. Generaci filmových fandů, odkojenou filmovou sérii "Rychle a zběsile" se toto pojetí určitě líbit bude, ale já těmto "záběrům" prostě nevěřím. 
Jen jeden malý příklad -
 
Dokáže si někdo, kdo o automobilových závodech alespoň něco málo ví představit, jak na "obyčejné" silnici, kterou rovinka Hunaudieres dodnes je, kde se již v oněch šedesátých létech minulého století v závodech jezdilo rychlostmi hodně převyšujícími 300 km/h, jedou dva nestabilní závodní vozy té doby těsně vedle sebe a jezdci si vzájemně hledí do očí?

Nyní se bohužel neubráním srovnání s filmem "LeMans" z roku 1971.

Vím, že se oba filmy dějově hodně liší. Zatímco McQueenův se věnuje z velké části své metráže pouze záběrům ze závodu a může působit až "polodokumentárně", v LeMans ’66 je závodění na LaSarthe věnován podstatně menší časový úsek a celý film jde tímto závodem do finále. 

Jde mi pouze o to, jak na mě vizuální ztvárněni samotného závodu "24 hodin LeMans" v porovnaní obou filmu působí.

I v McQueenově dotáčených závodních scénách nalézáme chyby a nepřesnosti, ale ty nemají vliv na zachycení závodu, jako takového. I po 48 letech od vzniku filmu LeMans, mu ten závod, i když "fiktivní", ve filmu prostě věřím!
Atmosféra tohoto závodu je jedinečná a ta se podle mě filmařům v "LeMans ’66" nepodařila ztvárnit tak, jak to dokázal právě Steve McQueen.
Namísto vyumělkovaných, efektních záběrů, místy až hodně nerealistických, které mají lahodit oku diváka, bych tam raději uvítal tu ryzí dramatičnost, které tento závod nabízí spoustu. 
Tato pasáž, je asi hlavní důvod, proč se nemohu s filmem "LeMans ’66" zcela ztotožnit.
Proto doporučuji shlédnout i "McQueenův LeMans", pokud máte tu možnost. Třeba i vám, tak jako mě, pak budou připadat záběry ze závodu ve filmu, natočenému bezmála, před půlstoletím realističtěji a pravdivěji, než v "LeMans ’66".
Ještě podotknu, že časový rozestup, kdy se děje obou filmu na okruhu LaSarthe odehrávají (1966 a 1970) je pro film jako takový podle mě zanedbatelný. V principu jde jen o to, která ze dvou automobilových značek zvítězí v závodě na 24 hodin LeMans. 
Samozřejmě, McQueen měl obrovskou výhodu, že natáčel na reálném okruhu té doby, což dnešní filmaři pochopitelně nemohou, ale ti, zase disponuji mnohonásobně lepší, modernější filmovou technikou a digitálními vymoženostmi.

Na druhou stranu musím vyzvednout herectví Christiana Baleho v roli Kena Milese, ten má podle mě velkou zásluhu na tom, že film je tak úspěšný. Jeho mimika je neskutečná a prostě mu věříte vše, ač to tak doopravdy bylo či ne. A právě jeho herecký výkon mě utvrzuje v tom, že se na onen film klidně podívám znovu.

Závěrem - za mě dost dobrý, "ale" kdybych neznal historii a nesrovnával s filmem "LeMans", tak možná ještě lepší.
Bohužel je tady to "ale". 
A to jsem si říkal, že nebudu srovnávat... 
... vždyť je to koneckonců jen film a můžu být rád, že čas od času takovýto snímek vůbec někdo natočí :-). 

Tak, a nyní mě můžete začít kamenovat :-). 
Než tak ale učiníte, uvědomte si, že nikomu nekritizuji jeho názor a já jsem napsal zase svůj, který nikomu nevnucuji. 
Sdělil jsem to tak, jak to cítí člověk, který je bezmála půl století "posedlý" fenoménem LeMans.

Film LeMans ’66 je také honě porovnáván s filmem Rivalové. Tohoto se nezúčastňuji, protože od uvedení "Rivalů" již uplynul nějaký ten rok a také jsem tento film viděl několik krát. 
"LeMans ’66" jsem shlédl pouze jednou a to teprve před pár dny. 

Pokud máte zájem, můžete dat tomu svému "závodnímu filmu" svůj hlas. Hlasujte - ZDE 

Můžete také napsat svůj názor - ZDE (Mé malé diskusní fórum)


  014

 © 2009-2024 Jirka automodely 1:18


návštěvníků stránky
celkem350 285
tento týden999
dnes354