Svet-Stranek.cz
Malá prezentace mého VELKÉHO koníčka.
Jirka automodely 1:18

Mise Le Mans 2014, aneb, jak se plní sny.:Malá prezentace mého VELKÉHO koníčka.

Mise Le Mans 2014, aneb, jak se plní sny.

Přímý přístup k fotogaleriím zde -

11.- 16. červen 2014 -
https://www.zonerama.com/JirkaLeMansStuttgart/9171 94


001 kopie


Úvod :

Vše začalo před více, než čtyřiceti léty, tehdy -


002

Někdy z tohoto období, v mém podvědomí zůstaly sny, které jsem si pár dnů před svými padesátinami splnil. Pokud si vzpomínám byly asi čtyři, "klukovské motoristické", které měly reálnou šanci se zhmotnit. I když tehdy, školou povinnému chlapci, počátkem sedmdesátých let minulého století, se zdály jako Sci fi ...

Sen první -
Vidět na vlastní oči závod 24h na okruhu LaSarthe v Le Mans...

003

Tuto "misi", jsme s Petrem Havlíčkem plánovali několik let, a když PORSCHE oznámilo návrat do Le Mans na rok 2014, bylo rozhodnuto.
Konečné složení naší čtyřčlenné skupiny nakonec "vykrystalizovalo" necelý týden před odjezdem, a ač bydlíme u Ostravy, Hradce Králové, či v Chebu a někteří z nás se vůbec před touto "misí" spolu neznali, všichni zúčastnění jsme se shodli na tom, že jsme byli dobrá parta, posedlá fenoménem Le Mans.
Dalibor vyrazil v úterý 10.června ve 21:00 hodin z Ostravy, ode mě jsme vyjeli ve 22:00 a ve středu nad ránem, ve 2:00 hodiny po přeložení zavazadel jsme vyjeli Ivanovým autem od Hradce Králové směr Cheb. Tam čekal Petr, koordinátor celé "mise" a v 5:00 hodin jsme vyrazili směr Le Mans.
Cesta probíhala velmi dobře a svižně, okolo 16:00 hodiny jsme viděli tribuny okruhu LaSarthe..., ale ještě před tím jsme si projeli městečko Le Mans, tak jako Steve McQueen ve stejnojmenném kultovním filmu.

004

Podrobnější reportáž ze závodu přidává Petr Havlíček zde -
005

Sen druhý -
Vidět na vlastní oči, či se i dotknout opravdové legendy mezi závodními vozy - PORSCHE 917...

006

Díky, návratu PORSCHE do Le Mans v hlavní kategorii, firma připravila pro fanoušky mnoho akcí, mimo jiné, i páteční prezentaci některých legendárních závodních vozů, této značky.
Jednotlivé "exponáty" byly vystaveny pod vkusnými přístřešky na okruhu ve stoupání od boxů, směrem k mostu DUNLOP, chronologicky od nejstarších, po nejnovější, vše je zachyceno na fotografiích.
To, co, se ve mně dělo, když jsem od vzorně zrestaurované "908" Steve McQueena, se kterou dojel druhý s Peterem Revsonem  roku 1970 ve 12 hodinovce v Sebringu (tentýž vůz po úpravách startoval i v Le Mans 1970, co by kamerový, a natáčel záběry, pro připravovaný film " Le Mans"), uviděl přes přihlížející lidi zadní ploutev vozu PORSCHE 917 L MARTINI z Le Mans 1971, pochopí jen ten, kdo něco podobného zažil.
Petr Havlíček to komentoval slovy, "Takhle, se plní sny".
Podle mě, je to vůbec nejhezčí "917", která kdy jezdila po závodních tratích. Jen podotknu, že to byl originál, žádná replika.
Velmi mě překvapilo, jak je ve skutečnosti tento vůz nízký a po více než čtyřiceti letech budí ohromný respekt. Neuvěřitelně, se v něm snoubí aerodynamická dokonalost, elegance hladkých oblých linii a obrovská dravost, které napomáhá i "válečné" zbarvení "MARTINI RACING TEAMU".
To, že některé z těchto legend včetně zmiňované "917 L", objely v sobotu před závodem 2x okruh La Sarthe, byla jen třešnička na dortu. A ještě pro zajímavost,  jeden okruh si objelo i rudé Ferrari 512 S v prodloužené verzi, přesně takové, které známe z filmu "Le Mans".

Sen třetí -
Vidět na vlastní oči "THE BLUE FLAME"...

007

Vzpomínám na černobílé snímky ve "Světě motorů" a reportáž, jak na solném jezeře v Bonneville roku 1970 jel Gary Gabelich právě touto "raketou na kolech" rychlostí 1014.656 km/h. Věděl jsem, že tento "vůz" je i mimo jiné unikáty také součástí sbírek musea v SINSHEIMU. Cestou z Le Mans, jsme nejen pro to, cíleně naplánovali několika hodinovou zastávku právě tam.

Snad každý máme své sny a touhy, některé nás provází od dětství, někomu se splní záhy, jiný se jejich naplnění nedočká nikdy, někdo na splnění snů čeká i desítky let, o to více si jejích splnění pak váží. Teď už i já patřím mezi ty šťastné, kterým se dávné "dětské" sny splnily, i když -

Ptáte se, co je to ten sen číslo čtyři?

Říká se, že o snech se nemá mluvit, pak prý se nesplní, tak snad jenom -

008

Fotografie - 
nehledejte v nich žádné umění či dokonalost.

Do Le Mans jsem nejel s ambicemi "fotografa", chtěl jsem si pouze splnit sen a zdokumentovat ho "pár" fotografiemi. Ani technické vybavení nebylo bůh ví jaké - osm let starý 5ti Megový "kompakt" Canon se 4x zoomem.
Tak, pokud snad někoho z Vás zaujme, byť jen jediný snímek, budu potěšen. Fotografie jsou seřazeny podle dnů a představují " časoběžný dokument" kde a kdy jsme v daný okamžik byli, nic víc.

009

Shrnutí -
 
Jeden francouzský motoristický novinář prohlásil, že kdo alespoň jedenkrát neviděl závod 24 hodin Le Mans, nemá co mluvit do automobilového sportu.

Velikost a určitou pravdivost těchto slov, si naplno uvědomíte až ve chvíli, kdy vše skončí. Vy stojíte na cílové čáře okruhu LaSarthe, kde ještě před pár minutami bojovaly vozy věhlasných světových značek o vítězství v jednom z nejtěžších závodu světa a zjistíte, že jste "TO" vše prožili na vlastní kůži a že i Vy jste se stali malou části této velké historie motoristického sportu, která se píše již od roku 1923...

010

Od 11. do 16. června 2014 jsem byl v Le Mans...
...je to opravdu mytické místo...
Jirka 

 014

 © 2009-2025 Jirka automodely 1:18

návštěvníků stránky
celkem364 113
tento týden398
dnes49